AquaBraves take a step up at The SouthWest Classic

The Indian Hill Braves Swim and Dive Team immersed itself in one of the nation's largest high school swim meets this past weekend at The Southwest Ohio Classic, held at 10 sites throughout southwestern Ohio. 150 schools participated at 9 preliminary sites, with the finals held each night at St X's Keating Natatorium. Southwestern Ohio is one of the hotbeds of swimming in the Midwest, and the level of competition and incredible times this weekend reflected that fact.

The Braves competed at Princeton HS, and I must say that their swimming facility is incredibly functional and beautiful. What a blessing it is for students at a high school to have a facility like theirs, and our swimmers and parents enjoyed it immensely.

Coach John and Coach Molly did a great job in preparing, advising, and boosting the confidence of our competitors. Amy Magenheim did a great job in organizing the timers and cheering section. Thank you, coaches and Amy.

The boys' team has made tremendous strides since last year, both in numbers participating and in performance, and they had an excellent meet. While this is not a team meet, the Braves times and depth at The Classic were 2nd to only Wyoming, and this bodes well as the team enters the last 3 weeks of intense training for the CHL Championships.

Competitors who finished in the top 3 in varsity events at preliminaries were Max Eihausen, Joe Dowling Sam Okum, Nick Bulas, Devin Edwards, and Owen Norwell.

The top Brave finisher in each varsity race was:

  • 50 free : Will Campa 24.90
  • 100 free : Nick Bulas and Max Eihausen : 51.92
  • 200 free : Max Eihausen 1:54.03
  • 500 free : Devin Edwards 5:21.24
  • 100 back : Joe Dowling 55.92
  • 200 back : Joe Dowling
  • 100 breast : Sam Okum
  • 200 breast : Owen Norwell
  • 100 fly : Sam Okum
  • 200 IM : Sam Okum
  • 400 IM : Sam Okum

The top Brave finisher in each junior varsity race was:

  • 50 back : Nick Saba 34.18
  • 50 breast : Ethan Hornsby 40.36
  • 50 fly : Jake Pearson 30.45
  • 100 IM : Jake Pearson 1:09.22

The top boys' relay team finishers at prelims were :

  • 200 free relay 2nd : Nick Bulas, Devin Edwards, Sam Okum, Max Eihausen
    400 free relay 2nd : Nick Bulas, Joe Dowling, Devin Edwards, Max Eihausen (20th overall)
    200 medley relay 3rd : Joe Dowling, Sam Okum, Max Eihausen, Devin Edwards
    400 medley relay 3rd : Joe Dowling, Sam Okum, Max Eihausen, Devin Edwards

Juniors Max Eihausen (500 free) and Sam Okum (200IM and 400IM) both made the prestigious St X Keating Finals at The Classic, as Top 16 Finishers out of the 150 schools competing. Congrats to both of these great swimmers!

The girls' team also had a lot of great performances at Princeton, including many season PRs and some lifetime best performances.

The top girls' relay team finishers at prelims were:

  • 200 free relay 5th: Hailey Magenheim, Caroline Sullivan, Jasmin Lau, Brianna Yin
  • 400 free relay 4th: Jasmine Lau, Jillian Rice, Brianna Yin, Hailey Magenheim
  • 200 medley relay 4th: Brianna Yin, Mary kate jutze, Jillian Rice, Jasmin Lau
  • 400 medley relay 4th: Brianna Yin, Mary Kate Jutze, Liv Riggs, Jasmin Lau

Competitors who finished in the top 3 in varsity events at preliminaries were Jillian Rice (1st in 500 free; 1st in 1650 free; 1st in 200 fly; 2nd in 100 fly) and Mary Kate Jutze (3rd in 100 breast; 3rd in 400 IM).

The top Lady Brave finisher in each varsity race was:

  • 50 free : Brianna Yin 26.98
  • 100 free : Brianna Yin 58.81
  • 200 free : Jasmin Lau 2:15.13
  • 500 free : Jillian Rice 5:19.78
  • 1650 free : Jillian Rice 18:12.51
  • 100 back : Jasmin Lau 1:04.43
  • 200 back : Amy Prugh 2:28.08
  • 100 breast : Mary Kate Jutze 1:15.79
  • 200 breast : Mary Kate Jutze 2:41.10
  • 100 fly : Jillian Rice 1:02.11
  • 200 fly : Jillian Rice 2:14.83
  • 200 IM : Mary Kate Jutze 2:23.81
  • 400 IM : Mary Kate Jutze 5:04.55

Freshman Jillian Rice (200 fly) made the prestigious St X Keating Finals, with one of the 16 best times out of the 150 schools swimming in The Classic. Congrats to Jillian!

The top Lady Brave finisher in each junior varsity event at prelims was:

  • 50 back : Grace Thomas 38.42
  • 50 breast : Jensen Cassity 39.48
  • 50 fly : Jasmin Lau 28.53

Sophomore Jasmin Lau qualified for the St X Keating Finals in the 50 fly and had a great performance at finals, finishing 6th in 28.16.

The IHHS Dive team put on a show at The Classic.  The 2016 Ohio State silver medalist, Noah Vigran dominated the boys' competition, winning The Classic on the 1 meter board, finishing with an incredible score of 539.05!

Meanwhile, 2016 State Qualifier Annie Garrettson took 13th in the girls' competition with a score of 346.50.

In summary, the IHHS Swim and Dive teams took a big step up at The Southwest Classic, and this open competition against some of the best D1 competitors in the eastern U.S. will serve as a springboard as they attack the next 3 weeks of preparation for the CHL Championships. For those who want to climb up onto the podium at CHLs and beyond, now is the time to step up their attendance, intensity, and pace in practice. If they do, I see very good things happening for the Braves in Mariemont's pool on February 4th.

Next up on the schedule is a dual meet against Wyoming at CPY pool next Saturday at 12:30pm.

Go Braves!

2016-2017 Swim & Dive Team Photos

CHL Boys Swim & Dive Statistics

CHL Girls Swim & Dive Statistics

State Swim Competitors

2014       2015                               
Competitor Event Time   Competitor Event  Time             
Elizabeth Drerup 50 free :24.29 (8th)   Elizabeth Drerup 50 free :24.87 (20th)
100 back :57.39 (8th)     100 back :56.80 (5th) 
Devin Landstra 50 free :23.79 (6th)   Devin Landstra 50 free :23.70 (3rd) 
  100 back :56.55 (6th)     100 back :56.98 (6th) 
Bridget Pavlick 500 free 5:19.18 (20th)   Grace Stimson 200 IM 2:13.62 (15th) 
Delaney Smith 50 free :24.81 (19th)     100 breast 1:09.21 (16th) 
  100 fly 1:01.20 (22nd)   Elizabeth Drerup
200 MR 1:49.78 (8th) 
Grace Stimson 200 IM 2:10.87 (7th)   Grace Stimson    
  100 breast 1:09.13 (18th)   Devin Landstra    
Sarah Vester 200 free 1:59.14 (21st)   Avery Pearson    
Elizabeth Drerup 200 MR 1:48.76 (4th)   Elizabeth Drerup  200 free 1:38.74 (7th) 
Grace Stimson       Grace Stimson    
Delaney Smith       Avery Pearson    
Devin Landstra       Devin Landstra    
Elizabeth Drerup 200 FR 1:37.54 (4th)   Bridget Pavlick 400 FR 3:44.04 (14th) 
Grace Stimson       Hailey Magenheim    
Delaney Smith       MaryKate Jutze    
Devin Landstra       Avery Pearson    
Sarah Vester 400 FR 3:48.43 (23rd)   Sam Vester 50 free :21.09 (2nd)
Avery Pearson         100 free :45.71 (3rd)
Connie Yin       Jack Dowling 500 free 4:57.96 (16th) 
Bridget Pavlick       Max Eihausen 200MR 1:40.66 (11th) 
Noah Brackenbury 200 IM 1:58.14 (7th)   Sam Okum    
  100 breast :59.90 (13th)   Jack Dowling    
Jack Dowling 500 free 4:50.03 (14th)   Sam Vester    
Will Dowling 100 back :56.08 (16th)        
Sam Vester 50 free :21.70 (10th)        
  100 free :47.08 (4th)        
Will Dowling 200 MR 1:38.03 (6th)        
Noah Brackenbury            
Jack Dowling            
Sam Vester            
Noah Brackenbury 200 FR 1:28.09 (4th)        
Will Dowling            
Drew Rice            
Sam Vester            
------------------ ----------------- ---------------                                                                                        
2013 2012
Competitor Event Time   Competitor Event Time
Elizabeth Drerup 50 Free :24.67 (11th)   Hannah Vester 200 Free 1:53.76 (5th)
  100 Back :55.77 (4th)     500 Free 5:02.07 (4th)
Devin Landstra 50 Free :24.49 (8th)   Elizabeth Heinbach 200 IM 2:09.57 (8th)
  100 Back :58.48 (13th)     500 Free 5:10.85 (9th)
Rachel McGoff 200 IM 2:07.69 (9th)   Alexandra Tracy 50 Free :24.10 (3rd)
  100 Free :51.89 (6th)     100 Back :55.75 (2nd)
Delaney Smith 100 Fly :59.90 (19th)   Rachel McGoff 200 IM 2:11.94 (14th)
Grace Stimson 200 IM 2:16.11 (22nd)     100 Free :53.09 (10th)
  100 breast 1:10.37 (23rd)   Sarah Vester 200 Free 1:57.90 (19th)
Alexandra Tracy 50 Free :23.62 (3rd)     100 Back 1:00.60 (13th)
  100 Back :55.75 (3rd)   Delaney Smith 50 Free :25.34 (23rd)
Sarah Vester 200 Free 1:59.29 (21st)   Grace Stimson 200 IM 2:16.53 (24th)
  100 Back 1:00.82 (22nd)     100 Back 1:00.62 (14th)
Elizabeth Drerup 200 MR 1:51.59 (8th)   Alexandra Tracy 200 MR 1:49.70 (5th)
Grace Stimson       Rachel McGoff    
Delaney Smith       Hannah Vester    
Sarah Vester       Delaney Smith    
Rachel McGoff 200 FR 1:36.30 (2nd)   Rachel McGoff 200 FR 1:39.16 (9th)
Devin Landstra       Delaney Smith    
Elizabeth Drerup       Sarah Vester    
Alexandra Tracy       Hannah Vester    
Rachel McGoff 400 FR 3:31.91 (3rd)   Alexandra Tracy 400 FR 3:40.10 (10th)
Devin Landstra       Delaney Smith    
Delaney Smith       Elizabeth Heinbach    
Alexandra Tracy       Grace Stimson    
Noah Brackenbury 100 breast :59.59 (10th)   Mack Rice 200 IM 1:49.23 (1st)
Jack Dowling 200 Free 1:48.94 (20th)     100 Back 50.17 (2nd)
  100 Fly :53.53 (18th)   Noah Brackenbury 100 breast 1:00.87 (13th)
Will Dowling 100 Back :55.58 (21st)   Mack Rice 200 MR 1:38.16 (5th)
Sam Vester 100 Free :49.63 (24th)   Noah Brackenbury    
  100 BR 1:00.99 (19th)   Drew Rice    
Will Dowling 200 MR 1:37.89 (6th)   Sam Vester    
Noah Brackenbury            
Jack Dowling            
Sam Vester            
             
2011       2010    
Competitor Event Time   Competitor Event Time
Hannah Vester 200 Free 154.45 (7th)   Hannah Vester 200 Free 1:55.13 (7th)
  100 Free 53.73 (15th)     500 Free 5:06.06 (6th)
Elizabeth Heinbach 200 IM 2:08.59 (8th)   Alexandra Tracy 100 Back 59.30 (10th)
  500 Free 5:07.04 (6th)   Elizabeth Heinbach 200 IM 2:11.32 (8th)
Alexandra Tracy 50 Free 24.37 (8th)   Alexandra Tracy 200 MR 1:54.98 (18th)
  100 Back 57.58 (5th)   Elizabeth Heinbach    
Rachel McGoff 100 Free 53.87 (19th)   Hannah Vester    
  200 IM 2:14.84 (19th)   Sydney Winans    
Hannah Vester 200 FR 1:39.45 (6th)   Mack Rice 200 IM 1:53.75 (2nd)
Delaney Smith         100 Fly 51.18 (6th)
Rachel McGoff            
Alexandra Tracy            
Rachel McGoff 400 FR 3:36.47 (5th)        
Elizabeth Heinbach            
Hannah Vester            
Alexandra Tracy            
Mack Rice 200 IM 1:51.25 (1st)        
  100 Fly 50.49 (5th)        
Mack Rice 200 MR 1:42.19 (11th)        
Noah Brackenbury            
Drew Rice            
Will Brackenbury            
--------------------------- --------------- ------------------ ------ ----------------------------- --------------- ------------------

Swim Records

Boys
 
 
 
Girls
 
 
 
Event
Name
Time
Year
Event
Name
Time
Year
200 MR
Will Dowling
1:37.74
2013
200 MR
Alexandra Tracy
1:47.93
2012
 
Noah Brackenbury
 
 
 
Rachel McGoff
 
 
 
Jack Dowling
 
 
 
Hannah Vester
 
 
 
Sam Vester
 
 
 
Delaney Smith
 
 
200 Freestyle
Mack Rice
1:46.43
2012
200 Freestyle
Amanda Smith
1:50.92
2007
200 Ind Medley
Mack Rice*
1:49.23
2012
200 Ind. Medley
Margaret Fish*
2:02.98
2008
50 Freestyle
Sam Vester
:21.09
2015
50 Freestyle
Alexandra Tracy
:23.60
2013
1 Meter Diving
 
 
 
1 Meter Diving
Brittany Hill
467.45
2005
100 Butterfly
Mack Rice
:50.49
2011
100 Butterfly
Amanda Smith*
:55.65
2007
100 Freestyle
Sam Vester
:45.71
2015
100 Freestyle
Rachel McGoff
:51.89
2013
500 Freestyle
Doug Grebe
4:45.93
1995
 
500 Freestyle
Amanda Smith
4:50.95
2006
200 Free Relay
Noah Brackenbury
1:28.09
2014
 
200 FreeRelay
Rachel McGoff*
1:35.84
2013
 
Will Dowling
 
 
 
 
Devin Landstra
 
 
 
Drew Rice
 
 
 
 
Elizabeth Drerup
 
 
 
Sam Vester
 
 
 
 
Alexandra Tracy
 
 
100 Backstroke
Mack Rice
:50.17
2012
 
100 Backstroke
Alexandra Tracy
:55.23
2012
100 Breaststroke
Noah Brackenbury
:59.16
2014
 
100 Breaststroke
Jackie Rodriguez
1:05.70
2002
400 Free Relay
Brad Wymore
3:17.68
1995
 
400 Free Relay
Rachel McGoff
3:31.91
2013
 
Steve Barnes
 
 
 
 
Devin Landstra
 
 
 
Bill Spinnenweber
 
 
 
 
Delaney Smith
 
 
 
Doug Grebe
 
 
 
 
Alexandra Tracy
 
 
*State Record
 
 
 
 
*State Record
 
 
 
______________
_______________
______
_____
_
______________
________________
_______
_____