AquaBraves Storm Sectionals

The Braves started their march into the Ohio State Swim & Dive Championship Tournament at the Mason Sectionals this past weekend, and step #1 of February Madness was an Indian Hill success.

Earlier in the week, the Dive team kicked off Sectionals, and Noah Vigran once again decimated the competition, winning the Sectional Championship by 150 points with an incredible score of 563.60!

Lexi Magenheim led the way for the Lady Braves, grabbing 4th place, and advancing to Districts along with her teammates Annie Garrettson (5th), Vi Robertson (8th), and Makenna Hack (9th).

Friday night was the Boys Swim Sectional Championships and it was a humid and packed house in Mason. The Braves swam well and a large number of swimmers qualified for next week's District Champonships.

The top performers and the District Qualifiers in each race were:

  • 50 free: Devin Edwards 3rd
  • 100 free: Devin Edwards 4th
  • 200 free:
    • Max Eihausen 3rd
    • Will Taylor 4th
    • Joe Dowling 8th
    • Jake Pearson 10th
  • 500 free:
    • Max Eihausen 5th
    • Will Taylor 6th
    • Jake Pearson 8th
    • Josh Pearson 10th
  • 100 back:
    • Nick Bulas 1st
    • Joe Dowling 3rd
    • Owen Norwell 9th
  • 100 breast:
    • Sam Okum 3rd
    • Conrad Ho 5th
    • Will Campa 6th
  • 100 fly: Kyle Goold 5th
  • 200 IM:
    • Sam Okum 3rd - 
    • Will Campa 5th
    • Kyle Goold 7th
  • 200 free relay: 2nd - Nick Bulas, Max Eihausen, Owen Norwell, Devin Edwards
  • 400 free relay: 2nd - Nick Bulas, Sam Okum, Joe Dowling, Max Eihausen
  • 200 medley relay: 2nd - Joe Dowling, Sam Okum, Nick Bulas, Devin Edwards

Saturday was the Lady Braves turn at Mason, and like the boys, they turned in a lot of great swims and District Championship Qualifiers.

The top performers and District Qualifiers were:

  • 50 free:
    • Hailey Magenheim 4th
    • Caroline Sullivan 11th
  • 100 free:
    • Hailey Magenheim 5th
    • Brianna Yin 9th
  • 200 free: Kate Lewis 9th
  • 500 free:
    • Jillian Rice 8th
    • Kate Lewis 14th
  • 100 back:
    • Jasmin Lau 7th
    • Amy Prugh 10th
    • Caroline Sullivan 12th
  • 100 breast:
    • Liv Riggs 6th
    • Mary Kate Jutze 9th
    • Maggie Jutze 12th
  • 100 fly:
    • Brianna Yin 4th
    • Jasmin Lau 5th
    • Jillian Rice 6th
  • 200 IM:
    • Mary Kate Jutze 7th
    • Liv Riggs 10th
    • Amy Prugh 14th
  • 200 free relay: 4th - Kate Lewis, Caroline Sullivan, Liv Riggs, Hailey Magenheim
  • 400 free relay: 5th - Brianna Yin, Jillian Rice, Jasmin Lau, Mary Kate Jutze
  • 200 medley relay: 5th - Jasmin Lau, Mary Kate Jutze, Jillian Rice, Brianna Yin

In summary, the Braves swimmers and divers maintained their momentum at Districts, with 22 District qualifying times for each of the boys' and girls' swim teams, in addition to 5 from the Dive team.

The next few days are critical for the Braves, with illness spreading throughout the team this weekend. Sleep, fluids, protein, and lots of Vitamin C will be the key to recovery and success this Friday at Miami University's Ohio Southwest District Championships.

Go Braves!

2016-2017 Swim & Dive Team Photos

CHL Boys Swim & Dive Statistics

CHL Girls Swim & Dive Statistics

State Swim Competitors

2014       2015                               
Competitor Event Time   Competitor Event  Time             
Elizabeth Drerup 50 free :24.29 (8th)   Elizabeth Drerup 50 free :24.87 (20th)
100 back :57.39 (8th)     100 back :56.80 (5th) 
Devin Landstra 50 free :23.79 (6th)   Devin Landstra 50 free :23.70 (3rd) 
  100 back :56.55 (6th)     100 back :56.98 (6th) 
Bridget Pavlick 500 free 5:19.18 (20th)   Grace Stimson 200 IM 2:13.62 (15th) 
Delaney Smith 50 free :24.81 (19th)     100 breast 1:09.21 (16th) 
  100 fly 1:01.20 (22nd)   Elizabeth Drerup
200 MR 1:49.78 (8th) 
Grace Stimson 200 IM 2:10.87 (7th)   Grace Stimson    
  100 breast 1:09.13 (18th)   Devin Landstra    
Sarah Vester 200 free 1:59.14 (21st)   Avery Pearson    
Elizabeth Drerup 200 MR 1:48.76 (4th)   Elizabeth Drerup  200 free 1:38.74 (7th) 
Grace Stimson       Grace Stimson    
Delaney Smith       Avery Pearson    
Devin Landstra       Devin Landstra    
Elizabeth Drerup 200 FR 1:37.54 (4th)   Bridget Pavlick 400 FR 3:44.04 (14th) 
Grace Stimson       Hailey Magenheim    
Delaney Smith       MaryKate Jutze    
Devin Landstra       Avery Pearson    
Sarah Vester 400 FR 3:48.43 (23rd)   Sam Vester 50 free :21.09 (2nd)
Avery Pearson         100 free :45.71 (3rd)
Connie Yin       Jack Dowling 500 free 4:57.96 (16th) 
Bridget Pavlick       Max Eihausen 200MR 1:40.66 (11th) 
Noah Brackenbury 200 IM 1:58.14 (7th)   Sam Okum    
  100 breast :59.90 (13th)   Jack Dowling    
Jack Dowling 500 free 4:50.03 (14th)   Sam Vester    
Will Dowling 100 back :56.08 (16th)        
Sam Vester 50 free :21.70 (10th)        
  100 free :47.08 (4th)        
Will Dowling 200 MR 1:38.03 (6th)        
Noah Brackenbury            
Jack Dowling            
Sam Vester            
Noah Brackenbury 200 FR 1:28.09 (4th)        
Will Dowling            
Drew Rice            
Sam Vester            
------------------ ----------------- ---------------                                                                                        
2013 2012
Competitor Event Time   Competitor Event Time
Elizabeth Drerup 50 Free :24.67 (11th)   Hannah Vester 200 Free 1:53.76 (5th)
  100 Back :55.77 (4th)     500 Free 5:02.07 (4th)
Devin Landstra 50 Free :24.49 (8th)   Elizabeth Heinbach 200 IM 2:09.57 (8th)
  100 Back :58.48 (13th)     500 Free 5:10.85 (9th)
Rachel McGoff 200 IM 2:07.69 (9th)   Alexandra Tracy 50 Free :24.10 (3rd)
  100 Free :51.89 (6th)     100 Back :55.75 (2nd)
Delaney Smith 100 Fly :59.90 (19th)   Rachel McGoff 200 IM 2:11.94 (14th)
Grace Stimson 200 IM 2:16.11 (22nd)     100 Free :53.09 (10th)
  100 breast 1:10.37 (23rd)   Sarah Vester 200 Free 1:57.90 (19th)
Alexandra Tracy 50 Free :23.62 (3rd)     100 Back 1:00.60 (13th)
  100 Back :55.75 (3rd)   Delaney Smith 50 Free :25.34 (23rd)
Sarah Vester 200 Free 1:59.29 (21st)   Grace Stimson 200 IM 2:16.53 (24th)
  100 Back 1:00.82 (22nd)     100 Back 1:00.62 (14th)
Elizabeth Drerup 200 MR 1:51.59 (8th)   Alexandra Tracy 200 MR 1:49.70 (5th)
Grace Stimson       Rachel McGoff    
Delaney Smith       Hannah Vester    
Sarah Vester       Delaney Smith    
Rachel McGoff 200 FR 1:36.30 (2nd)   Rachel McGoff 200 FR 1:39.16 (9th)
Devin Landstra       Delaney Smith    
Elizabeth Drerup       Sarah Vester    
Alexandra Tracy       Hannah Vester    
Rachel McGoff 400 FR 3:31.91 (3rd)   Alexandra Tracy 400 FR 3:40.10 (10th)
Devin Landstra       Delaney Smith    
Delaney Smith       Elizabeth Heinbach    
Alexandra Tracy       Grace Stimson    
Noah Brackenbury 100 breast :59.59 (10th)   Mack Rice 200 IM 1:49.23 (1st)
Jack Dowling 200 Free 1:48.94 (20th)     100 Back 50.17 (2nd)
  100 Fly :53.53 (18th)   Noah Brackenbury 100 breast 1:00.87 (13th)
Will Dowling 100 Back :55.58 (21st)   Mack Rice 200 MR 1:38.16 (5th)
Sam Vester 100 Free :49.63 (24th)   Noah Brackenbury    
  100 BR 1:00.99 (19th)   Drew Rice    
Will Dowling 200 MR 1:37.89 (6th)   Sam Vester    
Noah Brackenbury            
Jack Dowling            
Sam Vester            
             
2011       2010    
Competitor Event Time   Competitor Event Time
Hannah Vester 200 Free 154.45 (7th)   Hannah Vester 200 Free 1:55.13 (7th)
  100 Free 53.73 (15th)     500 Free 5:06.06 (6th)
Elizabeth Heinbach 200 IM 2:08.59 (8th)   Alexandra Tracy 100 Back 59.30 (10th)
  500 Free 5:07.04 (6th)   Elizabeth Heinbach 200 IM 2:11.32 (8th)
Alexandra Tracy 50 Free 24.37 (8th)   Alexandra Tracy 200 MR 1:54.98 (18th)
  100 Back 57.58 (5th)   Elizabeth Heinbach    
Rachel McGoff 100 Free 53.87 (19th)   Hannah Vester    
  200 IM 2:14.84 (19th)   Sydney Winans    
Hannah Vester 200 FR 1:39.45 (6th)   Mack Rice 200 IM 1:53.75 (2nd)
Delaney Smith         100 Fly 51.18 (6th)
Rachel McGoff            
Alexandra Tracy            
Rachel McGoff 400 FR 3:36.47 (5th)        
Elizabeth Heinbach            
Hannah Vester            
Alexandra Tracy            
Mack Rice 200 IM 1:51.25 (1st)        
  100 Fly 50.49 (5th)        
Mack Rice 200 MR 1:42.19 (11th)        
Noah Brackenbury            
Drew Rice            
Will Brackenbury            
--------------------------- --------------- ------------------ ------ ----------------------------- --------------- ------------------

Swim Records

Boys
 
 
 
Girls
 
 
 
Event
Name
Time
Year
Event
Name
Time
Year
200 MR
Will Dowling
1:37.74
2013
200 MR
Alexandra Tracy
1:47.93
2012
 
Noah Brackenbury
 
 
 
Rachel McGoff
 
 
 
Jack Dowling
 
 
 
Hannah Vester
 
 
 
Sam Vester
 
 
 
Delaney Smith
 
 
200 Freestyle
Mack Rice
1:46.43
2012
200 Freestyle
Amanda Smith
1:50.92
2007
200 Ind Medley
Mack Rice*
1:49.23
2012
200 Ind. Medley
Margaret Fish*
2:02.98
2008
50 Freestyle
Sam Vester
:21.09
2015
50 Freestyle
Alexandra Tracy
:23.60
2013
1 Meter Diving
 
 
 
1 Meter Diving
Brittany Hill
467.45
2005
100 Butterfly
Mack Rice
:50.49
2011
100 Butterfly
Amanda Smith*
:55.65
2007
100 Freestyle
Sam Vester
:45.71
2015
100 Freestyle
Rachel McGoff
:51.89
2013
500 Freestyle
Doug Grebe
4:45.93
1995
 
500 Freestyle
Amanda Smith
4:50.95
2006
200 Free Relay
Noah Brackenbury
1:28.09
2014
 
200 FreeRelay
Rachel McGoff*
1:35.84
2013
 
Will Dowling
 
 
 
 
Devin Landstra
 
 
 
Drew Rice
 
 
 
 
Elizabeth Drerup
 
 
 
Sam Vester
 
 
 
 
Alexandra Tracy
 
 
100 Backstroke
Mack Rice
:50.17
2012
 
100 Backstroke
Alexandra Tracy
:55.23
2012
100 Breaststroke
Noah Brackenbury
:59.16
2014
 
100 Breaststroke
Jackie Rodriguez
1:05.70
2002
400 Free Relay
Brad Wymore
3:17.68
1995
 
400 Free Relay
Rachel McGoff
3:31.91
2013
 
Steve Barnes
 
 
 
 
Devin Landstra
 
 
 
Bill Spinnenweber
 
 
 
 
Delaney Smith
 
 
 
Doug Grebe
 
 
 
 
Alexandra Tracy
 
 
*State Record
 
 
 
 
*State Record
 
 
 
______________
_______________
______
_____
_
______________
________________
_______
_____